Lütfen bekleyin..Tıbbi Cihaz Satın Alırken Dikkat Edilecek Maddeler Neler?

02 Kasım 2022, 10:26 - Okunma: 798

Tıp biliminin ve sağlık sektörünün gelişmesini takiben insanların ihtiyaçlarını karşılayan gayet önemli çalışmalar yapılmaktadır.

Tıp biliminin ve sağlık sektörünün gelişmesini takiben insanların ihtiyaçlarını karşılayan gayet önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar sayesinde özellikle ihtiyaç duyulduğu zaman, insan sağlığını korumak adına kaliteli tıbbi cihazlar ön plana çıkmaktadır. Muayene esnasında, belli bir takım verileri elde etmek adına ya da hayati acil müdahale gereken anlarda gelişmiş olan tıbbi cihaz teknolojisi ile isabetli sonuçlar ortaya konabilmektedir. Ameliyathane ve solunum cihazları, tıbbi görüntüleme cihazları, biyolojik sinyal izleme cihazları ve radyoterapi sistemleri gibi nice tıbbı cihaz canlıların sağlığı için görev yapmaktadır. Bu bağlamda ‘‘tıbbi cihaz satın alırken dikkat edilecek maddeler neler?’’ konusunu deremedikal.com’dan Fatih Sercan Dere anlattı:

 

İyi ve Sağlam Tıbbi Cihazın Önemi Hakkında

 

Oldukça geniş ürün yelpazesine sahip olan tıbbi cihazların iyi, kaliteli, sağlam ve iş görüyor olması çok önem taşımaktadır. Çünkü hastanın durumu ve değerleri hakkında doğru bilgi aktarımı hastalığın seyrini belirlemektedir.  Sağlığı doğrudan ilgilendiren ürünler oldukları için alınırken bazı unsurlara özellikle dikkat edilmekte ve böylece tıbbi cihazlara ilişkin istenmeyen olayların yaşanmasının önü kesilmektedir. Bahsedilen bu unsurlardan ilki bir tıbbi cihazın kutusunda veya etiketinde ‘‘CE’’ işareti taşıması yönünde olmaktadır. CE işareti tıbbi cihazın asgari güvenlik gereklerini karşıladığını belirten işarettir vurgusu yapılmaktadır.

Tıbbi cihaz alımlarında cihazın kendisinin ve ekipmanlarının sağlam veya çalışabiliyor durumda olması önemle vurgulanmaktadır. Örneğin, tıbbi cihazlar içinde defibrilatör alımlarında monitörünün ve düğmelerinin hasarsız, doğru çalışması önemli bir ölçüt sayılmaktadır. Defibrilatörün kablolarında ve elektrotlarında ise aşınma bulunmamasına dikkat edilmektedir. Ayrıca, cerrahi aspiratör cihazı için de ameliyatlarda ve acil durumlarda kullanılmasından dolayı hasarsız olması şartı aranmaktadır. Aspiratör cihazından, hastaların durumuna bağlı olarak sürekli çalışmaya uygun dizayna ve sessiz, titreşimsiz iş görme potansiyeline sahip olması beklenmektedir. İyi, sağlam ve kaliteli bir tıbbi cihaz kendisinden beklenen görevleri yapmakla yükümlü olmaktadır.

 

Tıbbi Cihaz Alımında Kriterler

           

Tıbbi cihazların etiketlerinde bulunan semboller de dikkat gerektirmektedir. Cihaz ile kutusunun üstündeki sembollerin tutarlılığı gözlenmektedir. Teslimi sırasında kutusunun veya poşetinin yırtık, zedelenmiş veya hasar görmüş olmaması da belirtilmektedir.  Tıbbi cihazların servis ağı geniş, yedek parça imkanı olan ve kullanımları sırasında çıkabilecek herhangi bir sıkıntı karşısında destek sağlayan yerlerden alınmasının altı çizilmektedir. Bu doğrultuda cihaz alınmadan önce satıcı firma hakkında bilgi edilmesi ve kaliteli, güvenilir firmalar seçilmesi vurgulanmaktadır.

Tıbbi cihazların insan sağlığının tedavisinde büyük rol oynamasından kaynaklı nitelikli ürün kategorinde yer almaktadır. Hastaların mevcut durumuna uygun kullanım kolaylığı sağlaması ve kullanımı sırasında memnuniyet yaratması büyük önem taşımaktadır. Tıbbi cihazların teşhis, tetkik ve tedavi zamanlarında belirgin bir rol alması da belirtilmektedir. Hastanelerde, ambulanslarda ve evlerde kullanılabilen tıbbi cihazlar hastalığın seyrine göre hayat kurtarmaktadır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Kolajen, vücutta bulunan temel bir proteindir ve cilt, eklemler, kemikler, ..
Batman Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Evde Sağlık Birimi'ne yakınları tar..
Batman Belediyesi, çocukların gelişimlerine pozitif etki sağlamak amacıyla ..
Ak Parti Milletvekili adayı Fırat Tunç, Kozluk lokali ziyaretinde partilile..
Dünya Hastanesi Dahiliye bölümünden Uzm. Dr. Ahmet NAS şeker ve tansiyon ha..
Batman Eğitim Araştırma Hastanesine atanan yenidoğan uzmanı hasta kabulüne ..

RSS
© 2024 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=